Rovno na obsah Rovno na menu
Menu
Mestské kutúrne stredisko Spišské Podhradie
Mestské kultúrne strediskoSpišské Podhradie
Mestské kultúrne strediskoSpišské Podhradie

Objavte

rozšírené vyhľadávanie

Príroda

Národná prírodná rezervácia Dreveník

Patrí medzi najstaršie chránené územia na Slovensku. Bola vyhlásená v roku 1933. Dreveník je naše najrozsiahlejšie travertínové územie s krasovou morfológiou. Vznikol spojením niekoľkých travertínových kôp, ktoré sa tu usadili z minerálnych prameňov.

Národná prírodná rezervácia Dreveník

Národná prírodná rezervácia Rajtopiky

Nachádza sa v blízkosti obce Dúbrava na ochranu západných bralnatých svahov budovaných pestrými bridlicami, kremencami a dolomitmi triasu so zachovanými biocenózami skál a piatich lesných typov. Fytogeografický je významný výskyt ometliny smutnej.
Vhodná pre geoturizmus, pešiu turistiku,

Národná prírodná rezervácia Rajtopiky

Národná prírodná rezervácia Sivá Brada

Je zaujímavá svojou súčasnou aktivitou štyroch minerálnych prameňov, z ktorých sa vyzrážava travertín. Travertínová kopa má priemer základne asi 500 m, relatívnu výšku 25 m. Spodnejšie partie kopy tvorené žltohnedými sedimentmi sú najstarším útvarom Sivej Brady, vrchnejšie svetlosivé sú mladšie.

Národná prírodná rezervácia Sivá Brada

NATURA 2000 Travertíny pri Spišskom Podhradí

Travertíny pri Spišskom Podhradí predstavujú najrozsiahlejší travertínový komplex na Slovensku. Sústava šiestich travertínových útvarov – tzv. kôp vznikla na miestach dlhodobého usadzovania výverov minerálnych vôd na zlomových líniách flyšového podložia Hornádskej kotliny.

NATURA 2000 Travertíny pri Spišskom Podhradí

Prírodná pamiatka Jazierko na Pažiti

Patrí k početným minerálnym výverom v úseku Baldovce – Sivá Brada. Režim tohto výveru sa vyznačuje výraznými zmenami podstatne v závislosti od zrážkových pomerov v širšom okolí. Hladina vody v jazierku stúpa, klesá až sa stráca, pričom na jeho dne možno pozorovať stále výrony plynov.
Vhodné pre pešiu turistiku, jazdecký turizmus,

Prírodná pamiatka Jazierko na Pažiti

Prírodná pamiatka Ostra hora

Ostrá hora je prostredná z troch travertínových kôp severojužného smeru Spišský hrad, Ostra hora a Dreveník. Travertín sa tu usadil podobne ako na Dreveníku koncom treťohôr. Pôvodný kopulovitý tvar Ostrej hory sa v priebehu pleistocénu veľmi rozrušil. Najprv bol rozrušený a odnesený okolitý mäkký flyšový komplex, čo osamotilo travertínové teleso so strmými stenami a svahmi. Potom sa na travertínoch začalo mechanické zvetrávanie a krasovatenie.
Vhodná pre geoturizmus, pešiu turistiku, paragliding,

Prírodná pamiatka Ostra hora

Prírodná pamiatka Sobotisko

Je súčasťou komplexu travertínových kôp v okolí Spišského Podhradia. Na povrchu travertínovej kopy sa utvorila teplá a výhrevná pôda rendzina. Je porastená teplomilnou až suchomilnou vegetáciou, väčšinou stepného charakteru s niektorými vzácnymi elementmi. Pôvodne slúžila ako pasienok, dnes je z väčšej časti zalesnená. Sobotisko je významná lokalita z hľadiska prehistórie človeka. V malej ťažobnej jame na travertín na východnom svahu kopy sa našli kamenné nástroje a stopy ohnísk z obdobia stredného paleolitu (mousteriánska kultúra) zaliate v travertínových vrstvách.

Prírodná pamiatka Sobotisko

Smrekovica - Najvyšší vrch pohoria Branisko

Je najvyšším vrchom pohoria Branisko, ktoré je na Slovensku jediným dôsledne severojužným pohorím s dĺžkou 20 km a so šírkou od 3 do 7 km. Nadmorská výška tohto pohoria je 1 200 m n.m. Patrí medzi jadrové pohoria a predstavuje najvýchodnejší článok Fatransko-tatranskej oblasti. Vrch Smrekovica ohraničujú tri sedlá.

Smrekovica - Najvyšší vrch pohoria Branisko

Turistické informačné centrum

Počasie

dnes, streda 29. 5. 2024
slabý dážď 21 °C 11 °C
štvrtok 30. 5. mierny dážď 21/11 °C
piatok 31. 5. slabý dážď 22/11 °C
sobota 1. 6. slabý dážď 20/11 °C

Sviatok a výročie

Meniny má Vilma, Elmar, Maxim, Maxima

Ochrana osobných údajov

Ochrana osobných údajov

hore

Mestské kultúrne stredisko

Turistické informačné centrum