Rovno na obsah Rovno na menu
Menu
Mestské kutúrne stredisko Spišské Podhradie
Mestské kultúrne strediskoSpišské Podhradie
Mestské kultúrne strediskoSpišské Podhradie

Objavte

rozšírené vyhľadávanie

Hudobné telesá

Detský folklórny súbor Dreveník

Detský folklórny súbor Dreveník vznikol v roku 1991 pod vedením pani učiteľky PaedDr. Boženy Švábovej. Od svojho vzniku pôsobil pri MsÚ v Spišskom Podhradí. Dnes už druhý rok kolektív pôsobí pri ZUŠ v Spišskom Podhradí a má 18 členov novej mladej generácie. V repertoári súboru sú zozbierané a spracúvané zvykoslovné skvosty dedinského ľudu žijúceho pod Spišským hradom. V dramatických pásmach (Harenčaru, harenčaru, poc dnu; V Podradzu na mosce straší; Každý svoj chleb chváli; Kuľu, kuľu aţ na Kapituľu; Jak sme mucili maslo) prostredníctvom detského prejavu boli zobrazované jednotlivé činnosti alebo vlastností spôsobu života ľudu v minulosti. DFS Dreveník sa v prvom rade zúčastňuje rôznych kultúrnych a spoločenských udalostí v rámci svojho regiónu.

Detský folklórny súbor Dreveník

Detský spevácky folklórny súbor Korčašek

Detský spevácky folklórny súbor Korčašek pôsobí pri Základnej škole s materskou školou v Jablonove. Vznikol v roku 2011 s cieľom zachovávať a interpretovať ľudové piesne z oblasti východoslovenského regiónu, predovšetkým zo Spiša. V súčasnej dobe sa snaží uchovávať poklad ľudových piesní v speve, ale postupne chce rozšíriť svoj repertoár aj o detské hry a tance, ktoré sa snaží zozbierať vo svojej obci od starých rodičov. Malých spevákov sprevádza na harmonike Vladko Rožko.

Detský spevácky folklórny súbor Korčašek

Dychová hudba Bijacovčanka

Dychová hudba Bijacovčanka vznikla ako odnož na okolí dávno známej a populárnej dychovky zo susedných Ordzovian. Postupne začali hrávať v Ordzovianke aj hudobníci z Bijacoviec, ktorí si v roku 1981 založili vlastnú dychovú hudbu pod názvom Bijacovčanka. Ďalším záujemcom boli pridelené hudobné nástroje, začali s pravidelnými nácvikmi a prišli aj prvé vystúpenia. V priebehu rokov 1981-1983 pribudli do DH speváčky. Obe dychovky, Ordzovianka i Bijacovčanka ešte stále spolu účinkovali pri náročnejších hudobných akciách pod patronátom vtedajšieho roľníckeho družstva Nový Spiš v Studenci. Prelomovým rokom sa stal rok 1984.

Dychová hudba Bijacovčanka

Dychová hudba Ordzovianka

V malebnej dedinke Ordzovany, leţiacej pod Spišským hradom, bola v roku 1929 založená dychová hudba „Ordzovenská banda“, ako ju v tom čase nazývali miestne ženy, ale i ostatní obyvatelia obce a širokého okolia. Účinkovanie DH bolo zamerané na cirkevné akcie, odpusty, kermeše, primície a rôzne verejné vystúpenia. Po roku 1961 sa dostala pod patronát miestneho Jednotného roľníckeho družstva Studenec, kde zaznamenala najväčší rozkvet a popularitu. Zakúpili sa nové hudobné nástroje, kroje, uniformy a notový materiál. V tom období, ktoré trvalo do roku 1992, bola Ordzovianka pravidelne účinkujúcim telesom na poľnohospodárskych výstavách Agrokomplex Nitra.

Dychová hudba Ordzovianka

Ľudová hudba Branisko

Podnetom pre vznik ĽH Branisko sa stala myšlienka mladých pedagógov umeleckej školy v Spišskom Podhradí, podporovať u detí pozitívny vzťah k folklóru. Hlavným iniciátorom a zakladateľom bol a stále je Mikuláš Demočko, ktorý uţ počas celého detstva účinkoval v rôznych folklórnych zoskupeniach. ĽH Branisko oficiálne začala existovať od septembra 2005, kedy sa na oslavách sv. Huberta v Bijacovciach uskutočnil jej krst. Krstným otcom bol vtedajší primátor Spišského Podhradia Ing. František Slebodník in memoriam. Prvé nástrojové zoskupenie tvorilo 1. husle - R. Janečková, R. Iľaš, 2.husle - K. Šulíková, A. Dolná, akordeón - M. Demočko, kontrabas - Š. Genčúr a sólový spev - M. Sakmár. Ľudová hudba Branisko počas svojho účinkovania sprevádzala mnoho spevákov nielen na folklórnych slávnostiach, ale aj na rôznych súťažiach, ako napríklad Slávik Slovenska.

Ľudová hudba Branisko

Mužská spevácka skupina Gubov

Mužskú spevácku skupinu z Dúbravy tvorí kolektív zanietených chlapov, pre ktorých je ľudová hudba a spev ich najväčšou záľubou. Ich hlasy podmaňujú a okúzľujú poslucháčov na rôznych podujatiach v spišskom regióne i okolí od roku 2006. Typické pre Gubov sú viachlasé spevy piesní z Dúbravy a okolia, ale aj z iných oblastí Slovenska. Vyhľadávajú a zachovávajú predovšetkým staršie a dnes už málo známe ľudové piesne našich dedov a otcov.

Mužská spevácka skupina Gubov

Mužská spevácka skupina Korčaškare

Korčaškare vznikli 28. decembra 2006 ako prioritne mužská spevácka skupina s akordeónovým doprovodom. Obec Jablonov do tej doby nemala historicky zachovanú folklórnu tradíciu, a tak počin založiť folklórnu skupinu bol významným medzníkom novodobej histórie obce v oblasti folklóru a kultúry všeobecne. Súčasný počet aktívnych členov je 11 spevákov a 2 akordeónisti. Základný repertoár skupiny vychádza z piesní, ktoré im prespievali starší obyvatelia obce. Ďalším zdrojom sú pamätníci zabudnutých pesničiek z blízkeho okolia spišského regiónu. Repertoár sa za niekoľko rokov fungovania skupiny postupne rozšíril.

Mužská spevácka skupina Korčaškare

Ženská spevácka skupina Jablonečka

Dievčence a ženy z Jablonova sa dlhšiu dobu pohrávali s myšlienkou vytvoriť v obci popri mužskej a detskej folklórnej skupine aj ženskú zložku. Nakoniec v septembri 2013 vznikla ženská spevácka skupina Jablonečka, ktorej cieľom je udržiavať, rozvíjať a prezentovať tradície nielen zo samotnej obce Jablonov, ale aj zo Spiša a Šariša. V súčasnosti je skupina stále vo vývoji a formuje sa ako počtom, tak aj repertoárom. Jablonečka má v súčasnosti päť speváčok, vedúcou je Lucia Kožušková a na akordeóne ich sprevádza pán Tomáš Vojtánek. Ich pôsobenie je krátke, nemožno teda hovoriť o úspechoch, aj keď ony samé za úspech považujú samotný vznik skupiny. Vystúpenia, ktoré absolvovali, boli zatiaľ len na domácej - obecnej pôde, kde sa predstavili na Katarínskom popoludní a fašiangovej zabíjačke blokom piesní zo Šariša - "pijacke" a "ľubostne".

Ženská spevácka skupina Jablonečka

Turistické informačné centrum

Počasie

dnes, sobota 20. 7. 2024
oblačno 27 °C 15 °C
nedeľa 21. 7. slabý dážď 23/17 °C
pondelok 22. 7. jasná obloha 29/16 °C
utorok 23. 7. slabý dážď 27/16 °C

Sviatok a výročie

Meniny má Eliáš, Iľja, Ilia, Eliána, Iliana

Ochrana osobných údajov

Ochrana osobných údajov

hore

Mestské kultúrne stredisko

Turistické informačné centrum