Rovno na obsah Rovno na menu
Menu
Mestské kutúrne stredisko Spišské Podhradie
Mestské kultúrne strediskoSpišské Podhradie
Mestské kultúrne strediskoSpišské Podhradie

Objavte

rozšírené vyhľadávanie

Významné osobnosti

Alexej Lux

(1883-1941) Rodák zo Spišského Podhradia Alexej Lux bol významným sochárom svojej doby. Svoje výtvarné štúdiá absolvoval v Budapešti, Viedni a Mníchove. Vyučoval na umelecko-priemyselnej škole v Budapešti. Jeho diela sú zastúpené v galériach v Paríži, Budapešti, Amsterdame, ale aj na cintoríne v Spišskom Podhradí a Spišskej Novej Vsi.

František Hutyra

(7.10.1860 Spišské Podhradie – 20.12.1934 Budapešť)
Výnimočný študent František Hutyra študoval na gymnáziu v Kláštore pod Znievom, Egri a Levoči. Vyštudoval veterinárnu medicínu na univerzite v Budapešti. Vo svojich štúdiách ďalej pokračoval vo Viedni, Berlíne, Paríži, či Mníchove. Bol členom Maďarskej akadémie vied a prednášal na univerzitách patologickú anatómiu, hygienu mäsa a súdne lekárstvo.

František Hutyra

Ján Harmatta

(1862-1930) Ján Harmatta bol známy slovenský vedec. V Spišskom Podhradí podnikal. Založil tu fabriku na výrobu klincov a neskôr reťazí a železných sudov. Zamestnával okolo 200 robotníkov. Zaslúžil sa tiež o zavedenie elektrického prúdu v meste. Ján Harmatta bol autorom mnohých vynálezov z oblasti zvárania a spracovania polotovarov.

Ján Harmatta

Jozef Špirko

2. apríl 1896 Rybníček (Spišské Podhradie) - 30. október 1954 (Prešov)
Jozef Špirko pochádzal z piatich súrodencov a jeho otec bol kapitulským horárom na Biskupskom úrade. Mladý Jozef navštevoval Rímskokatolícku ľudovú školu v rodnom Spišskom Podhradí a gymnázium v Levoči, kde začal pomýšľať na kňazstvo.

Jozef Špirko

Štefan Cisko

28. december 1898 (Spišské Podhradie) - 8. december 1980 (Spišské Podhradie)
Mladý Štefan Cisko študoval na dnešnom gymnáziu J. Francisciho-Rimavského v Levoči. Neskôr v štúdiách pokračoval na Učiteľskom ústave v Spišskej Kapitule, ktorý mal v histórii slovenského školstva veľký význam. Štúdiá úspešne ukončuje v roku 1919 a ako mladý učiteľ sa stáva riaditeľom Ľudovej školy v Nemešanoch.

Štefan Cisko

Turistické informačné centrum

Počasie

dnes, sobota 20. 7. 2024
oblačno 27 °C 15 °C
nedeľa 21. 7. slabý dážď 23/17 °C
pondelok 22. 7. jasná obloha 29/16 °C
utorok 23. 7. slabý dážď 27/16 °C

Sviatok a výročie

Meniny má Eliáš, Iľja, Ilia, Eliána, Iliana

Ochrana osobných údajov

Ochrana osobných údajov

hore

Mestské kultúrne stredisko

Turistické informačné centrum