Rovno na obsah Rovno na menu
Menu
Mestské kutúrne stredisko Spišské Podhradie
Mestské kultúrne strediskoSpišské Podhradie
Mestské kultúrne strediskoSpišské Podhradie

Objavte

rozšírené vyhľadávanie

Iné atrakcie

Cyklotrasy

V okolí Spišského hradu máme takmer 55 km cyklotrás. Do projektu „Vitajte na cyklotrasach v okolí Spišského hradu“ sa zapojilo 15 obcí mikroregiónu Spišský hrad – Podbranisko a mesto Spišské Podhradie. Ide o štyri cyklotrasy. Prvou je cyklotrasa s červeným značením Dúbrava – Paršivá-sedlo. S dĺžkou 15,8 km je zároveň najdlhšou. Modrá cyklotrasa zo Spišského Podhradia do obce Pavľany meria 15,4 km. Rovnako farebné označená trasa s dĺžkou 14 km vedie od obce Žehra do obce Vyšný Slavkov. Je trasou s najvyšším, miestami až 850 metrovým prevýšením. Zelená 9 km dlhá trasa ponúka pohľad na krásy regiónu od Spišského Podhradiapo penzión Šarvanec v blízkosti vjazdu do tunela Branisko.

Cyklotrasy

Geoglyf Keltského koňa

Na severnom svahu pod Spišským hradom sa nachádza geoglyf predstavujúci štylizovaného keltského jazdca z mince, ktorá sa našla na Spišskom hrade. Geoglyf je obraz, piktogram v krajine, zobrazujúci figúru alebo ornament. Je to tvar veľkých rozmerov. Autorom tohto geoglyfu je austrálsky umelec a sochár Andrew Roger, ktorý realizuje geoglyfy modernej doby po celom svete. Geoglyf pod Spišským hradom bol jeho prvým dielom v Európe. Umelec ho realizoval v rámci cyklu Rytmus života. Sto metrov široký a sedemdesiat metrov vysoký obraz bol poskladaný z voľne uložených travertínových balvanov. Na stavbu sa použilo 3000 ton travertínu, výstavba trvala dva týždne a pracovalo na nej približne 140 pracovníkov. Celková hodnota travertínu použitého na výstavbu dosiahla sumu 330 000€.

Geoglyf Keltského koňa

Náučný chodník Sivá Brada – Dreveník

Náučná trasa začína na Sivej Brade, prechádza travertínovou kopou Pažica, Spišskou Kapitulou, mestom Spišské Podhradie, Spišským hradom, travertínovou kopou Sobotisko, travertínovou kopou Ostra hora a končí v Národnej prírodnej rezervácii Dreveník. Okolie Spišského Podhradia je z prírodovedného, krajinského a kultúrno-historického hľadiska veľmi hodnotné. Sú to predovšetkým výskyty travertínov, ktoré oddávna pútali pozornosť prírodovedcov a návštevníkov. Záujmové územie kumuluje aj množstvo zachovaných kultúrnych pamiatok.

Náučný chodník Sivá Brada – Dreveník

Paragliding

Tento adrenalínový šport si našiel svojich nadšencov aj v okolí Spišského Podhradia, kde sú vhodne podmienky. V obci Dúbrava (pohorie Branisko) a na Ostrej hore sa pri dobrých poveternostných podmienkach už niekoľko rokov stretávajú záujemcovia o tento šport.

Paragliding

Turistické informačné centrum

Počasie

dnes, sobota 15. 6. 2024
polojasno 23 °C 8 °C
nedeľa 16. 6. slabý dážď 21/11 °C
pondelok 17. 6. jasná obloha 26/10 °C
utorok 18. 6. takmer jasno 27/13 °C

Sviatok a výročie

Meniny má Vít, Jolana

Ochrana osobných údajov

Ochrana osobných údajov

hore

Mestské kultúrne stredisko

Turistické informačné centrum